חיפוש

יש לך היסטוריה משפחתית של התקפי לב? כדאי שתקרא את המאמר הזה

התקפי לב הם אחד הגורמים השכיחים ביותר לתמותה בישראל ובעולם כולו. במיוחד עבור אלו שיש להם היסטוריה משפחתית של התקפי לב, ישנם צעדים חשובים שניתן לנקוט על מנת להפחית את הסיכון ולשמור על אורח חיים בריא.

 

מה המשמעות של היסטוריה משפחתית של התקפי לב?

היסטוריה משפחתית של התקפי לב מציבה את הפרט בקבוצת סיכון מוגברת, אך חשוב לזכור שהסיכון אינו גזירת גורל. התקפי לב מתרחשים כאשר זרימת הדם ללב חסומה, לרוב בשל הצטברות של שומנים ומשקעים בדפנות העורקים הכליליים. מעבר לגורמים גנטיים, גורמים כמו עישון, תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, לחץ דם גבוה וסוכרת, יכולים להעלות את הסיכון להתקף לב. כיום יש בדיקת דם חדשנית לזיהוי מהיר של התקף לב.

מה המשמעות של היסטוריה משפחתית של התקפי לב

הכי חשוב: אורח חיים בריא!

שמירה על אורח חיים בריא היא המפתח המרכזי למניעת התקפי לב. תזונה מאוזנת ועשירה בירקות, פירות, דגנים מלאים ושומנים בריאים, יכולה להפחית את הסיכון. יש להעדיף מקורות חלבון רזים כמו דגים, עוף ללא עור וקטניות, ולהפחית את צריכת הבשר האדום והמוצרים המעובדים. גם הפחתת כמות המלח במזון חשובה במיוחד למניעת יתר לחץ דם, אשר מהווה גורם סיכון משמעותי להתקפי לב.

 

מה לגבי פעילות גופנית? כמה שיותר!

פעילות גופנית סדירה תורמת לשיפור הכושר הגופני ולחיזוק הלב וכלי הדם. לפיכך, מומלץ לעסוק בפעילות גופנית מתונה כמו הליכה מהירה, שחייה או רכיבה על אופניים במשך לפחות 150 דקות בשבוע. פעילות גופנית עוזרת להפחית את רמות הכולסטרול הרע, מעלה את רמות הכולסטרול הטוב, ומסייעת באיזון רמות הסוכר בדם. גם ירידה מתונה במשקל יכולה לשפר באופן משמעותי את בריאות הלב.

 

כך תנהלו מתחים

ניהול מתחים הוא מרכיב חשוב נוסף באורח חיים בריא, ומכאן שיש לו גם השפעה על מי שנמצא בקבוצת סיכון עקב היסטוריה משפחתית של התקפי לב. לחץ כרוני יכול לגרום לנזק ללב ולהוביל להתקף לב. טכניקות להרפיה ולהפחתת מתח כמו יוגה, מדיטציה ונשימות, עמוקות, יכולות לסייע בשיפור התחושה הכללית ובהפחתת הסיכון הבריאותי.

כך תנהלו מתחים

החשיבות של מעקב רפואי

מעקב רפואי סדיר הוא חיוני לזיהוי מוקדם של גורמי סיכון ולהתערבות בזמן. יש להיבדק באופן קבוע אצל רופא המשפחה ולעקוב אחר ערכי לחץ הדם, רמות הסוכר בדם ורמות השומנים בדם. במקרים מסוימים, ייתכן שהרופא ימליץ על טיפול תרופתי להפחתת הסיכון להתקפי לב, כולל תרופות להורדת לחץ דם, להורדת כולסטרול או לניהול סוכרת.

 

היכרות עם הסימנים המקדימים

תסמינים כמו כאב או לחץ בחזה, כאבים בזרועות, בצוואר, בלסת או בגב, קוצר נשימה, הזעה קרה, בחילות או הקאות, דורשים התייחסות רפואית מיידית. פנייה מהירה לעזרה רפואית יכולה להציל חיים ולהפחית את הנזק ללב.

יש לך היסטוריה משפחתית של התקפי לב כדאי שתקרא את המאמר הזה

באותו נושא