חיפוש

מהו חוק המקרקעין – דברים שחשוב לדעת!

אחד החוקים הכי חשובים במדינת ישראל בכל הנוגע לרכוש הוא חוק המקרקעין. בניגוד לנכסים אחרים שיש לנו, נכסי קרקע, גם כאשר הם נמצאים בבעלות שלנו עדיין חלים עליהם חובות מסוימים. דרך השימוש בקרקע, הדרך שבה ניתן למכור אותה ועוד שלל דברים שחשוב שנדע כולם חוסים תחת חוקק המקרקעין. כאן נספר לכם על כמה דברים שחשוב לדעת על החוק הזה. 

 

חוק המקרקעין בישראל

עוד לפני שנדבר על החשיבות שיש בלקיחת עורך דין מקרקעין בעת דיון על קרקע, חשוב להבין בקצרה מה הסיבה שלחוק המקרקעין יש חשיבות כמעט לגבי כל אחד מאיתנו. נכסי קרקע הם דבר שנמצא בשימוש של כל אחד, מי בשכירות ומי בתור בעלים. חוק המקרקעין קובע למעשה את הדרך שבה נוכל לנצל את הנכס, את ההגדרה של הבעלות עליו וכמובן את השימוש החוקי בו.

 

מכירה או קנייה של נכס

אחד הדברים המרכזיים בחוק המקרקעין הוא החובות שחלים עליכם בעת מכירה או קנייה של קרקע. בניגוד לנכסים אחרים, בקנייה או מכירה של מקרקעין עליכם לתעד את העסקה באופן רשום. שימו לב שהחובה הזו לא הכרחית רק כדי שיהיה לכם תיעוד לעסקה למקרה שיעלה ערעור על התוקף שלה, אלא באופן חוקי עסקה שבה נמכר נכס מקרקעין צריכה להיות מתועדת בכתב.

מכירה או קנייה של נכס

שימוש ואחזקה בקרקע

עוד דבר שאותו מגדיר חוק המקרקעין הוא הדרך שבה מותר להשתמש בקרקע. שימוש בשטח פרטי לצורך עסקי, הסבה של שטחים לצרכים אחרים וכיו"ב כולם צריכים לעמוד בהגדרות של החוק. לא כל שימוש בקרקע הוא דבר שמותר לעשות, גם אם הקרקע שייכת לכם באופן מלא. בנוסף, בחוק מוגדרות הגבלות מסוימות שחלות על שוכרים בקרקע, שזכויותיהם קטנות אף יותר משל הבעלים.

 

רישום ובעלות

הדבר המורכב ביותר בכל הנוגע לנכסי מקרקעין הוא הבעלות עליהם. בניגוד לנכסים ניידים שהבעלות עליהם בדרך כלל אינה מוטלת בספק, דווקא במקרקעין אנחנו עלולים להיות עדים לתופעה שבה יש ערעור על עצם הבעלות. החוק מסדיר גם את העניין הזה וקובע מי נחשב הבעלים החוקים של הקרקע, ומהי הדרך שבה המדינה מנהלת רישום ומעקב אחרי הבעלים של נכסי קרקע.

 

למה חשוב לקחת עורך דין

אם אתם נמצאים בהליך משפטי שנוגע לחוק המקרקעין, הדבר החשוב ביותר הוא לקבל שירות של עורך דין שמכיר את החוק בצורה עמוקה. בדיני מקרקעין יש ניואנסים רבים שלא מוכרים לכל עורך דין. הדרך להתמודד איתם היא לא להניח שבגלל שהצדק אתכם סביר להניח שגם בית המשפט יקבל את העמדה שלכם, אלא פשוט לקחת עורך דין טוב שמכיר את החוק ויחד איתו לזכות בדין.

 

לסיכום

אחד החוקים המרכזיים בישראל בכל הנוגע לדיני ממונות הוא חוק המקרקעין. החוק מגדיר את השימוש המותר במקרקעין והדרך למכור או לקנות נכסים כאלו.

עורך דין מקרקעין

באותו נושא