מהו שיתוק בעצב קרניאלי מספר 4 (עצבי הגולגולת) ואיך מטפלים בבעיה

סובלים מראייה כפולה? יכול להיות שמדובר בתוצאה של שיתוק עצבי באחד מעצבי הגולגולת.

מדובר במחלה השכיחה אצל מבוגרים ואצל כאלו הסובלים מלחץ דם גבוה או סכרת.

אז מה הקשר בין עצבי הגולגולת למערכת הראיה, איך מאבחנים ואיך מטפלים במקרים כאלו? על כך בכתבה הבאה.

 

שיתוק עצבי – איך זה קורה?

אנשים רבים נתקלים במקרים בהם הראייה שלהם נפגעת בצורות שונות. אחת הצורות המתעתעות היא ראייה כפולה אשר יכולה להופיע בגילאים שונים, במצבי חיים שונים ומסיבות שונות. אם לאחר בדיקת ראייה התברר כי לא מדובר בראייה כפולה הנובעת מפגיעה פיזית בעין או בקרנית, ייתכן שמדובר בפגיעה הנובעת משיתוק באחד מעצבי הגולגולת. מדובר בקבוצה של 12 עצבים היוצאים מהמוח ואחראים על תפקודים שונים במערכות החושיות. שלושה מתוך אלו הם עצבים האחראים על פונקציות של מערכת הראייה. מדובר בעצבים המכונים שלישי (אוקולומוטורי), רביעי (טרוכלארי) ושישי (אבדוסנס), אשר כל אחד מהם אחראי על הפעלה של שרירים שונים בסביבת העין. כאשר יש פגיעה באחד מכלי הדם הנמצאים בעצבים אלו, תפקוד העצב נפגע ואיתו גם תפקוד השריר.

 

שיתוק בעצב קרניאלי – מהם הסוגים השונים ולמה הם גורמים?

שלושת העצבים הקרניאלים האחראים על תפקודי העין יכולים להיפגע מסיבת שונות וכל פגיעה באחד מהם תוביל לקושי מסוים בתפקוד העין. העצב השלישי אחראי על פתיחת העפעף, הפעלת השריר התחתון הישר אשר מזיז את העין למטה, השריר העליון המזיז את העין מעלה והשריר הפנימי המזיז את העין לכיוון האף. כמו כן, העצב השלישי אחראי על התכווצות האישון ובכך גם על מיקוד העין. פגיעה בו תוביל ככל הנראה לראייה כפולה אנכית ואופקית ובמצבים מסוימים לפגיעה גם בעפעוף. העצב הקרניאלי הרביעי, אחראי על פעילות שריר העין האלכסוני העליון אשר מזיז את העין מטה ולכיוון האף. פגיעה בו תוביל לראייה כפולה במקרים של מבט מטה כמו בקריאה, ירידה במדרגות או אכילה. העצב הקרניאלי השישי אחראי על השריר הישר הצדדי אשר אחראי על תזוזת העין החוצה. פגיעה בו תוביל לקושי בהפניית המבט הצידה וכן להכפלה אופקית של הראייה במקרים כאלו.

 

איך מאבחנים ואיך מטפלים בפגיעה בעצב הקרניאלי?

ישנן מספר בדיקות שניתן לבצע על מנת לברר האם ישנה פגיעה באחד מהעצבים הקרניאלים. הבדיקה המובילה היא בדיקה נוירואופתלמולוגית אך ניתן לתמוך בה באמצעות בדיקות כמו הדמיות מיוחדות וביצוע ניקור מותני לבדיקת נוזל העוטף את חוט השדרה והמוח. בכל מקרה, מומלץ במקביל לבדיקות אלו לבצע בדיקות לחץ דם ורמת סוכר בדם, על מנת לשלול אפשרות של סוכרת סמויה או יתר לחץ דם. במרבית המקרים, ההחלמה מתרחשת באופן עצמוני לאחר תקופה של בין 6 ל-12 שבועות. במהלך תקופה זו ניתן להקל על התסמינים באמצעות שימוש ברטייה על העין הפגועה.

 

רופא

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on telegram
Share on google
באותו נושא
רופא מומחה
סיבות לביצוע השתלת שיניים

במשך שנים רבות רבים מאיתנו לקחנו את שינינו הבריאות והחזקות כדבר מובן מאליו למשל בעת אינטראקציות מחויכות עם בני משפחה אוהבים וקולגות בעבודה, בעת אכילה

קרא עוד »
מפקד
על התקרחות השיער הגברי

לאחר התמוטטות האימפריה הרומית אירופה נחלקה למדינות רבות, אחת המדינות החזקות ביותר הייתה הממלכה הפרנקית שבה שלטו המלכים הפרנקיים. למלכים אלו הייתה דרך לטפל בבוגדים

קרא עוד »