חיפוש

מה זה rsv – ואיך להימנע ממנו

בקיץ האחרון שמענו לא מעט על ווירוס ה- rsv.

ההופעה המפתיעה שלו בחודש יוני הפתיעה את הצוותים הרפואיים ברחבי הארץ.

הדבר גרם לנו להבין כי אין מספיק מודעות לווירוס זה.

לכן, החלטנו לערוך בירור מקיף בנושא ולכתוב מדריך שיעסוק בהגדרת ה- rsv והסברים אודות האפשרות להימנע ממנו.

אם הבריאות שלכם חשובה לכם, אנחנו ממליצים לכם לקרוא בעיון את השורות הבאות.

 

בואו נתחיל בהגדרת הווירוס – מה זה RSV?

ה- rsv הוא ווירוס שתוקף בחודשי החורף הקרים והוא נחשב כבעל יכולת לעבור מתא אחד לשני. הדבר מאפשר לו בעצם ליצור בסופו של דבר כמה תאים ענקיים שמאוחדים יחד. הווירוס הזה יכול לגרום לכל מיני זיהומים בדרכי הנשימה בכל מיני גילאים. כאשר הסכנה נשקפת בעיקר לתינוקות רכים וילדים צעירים. אצלם, הווירוס יכול להביא להתפתחות של דלקת ריאות שעשויה להיות מסוכנת ואם לא די בכך, עשוי אף לבוא לידי ביטוי גם ברונכוליטיס.

 

איך אפשר להידבר בוירוס?

עכשיו, כשאתם יודעים מה זה rsv, אפשר להעמיק בו ולהסביר את דרכי ההידבקות. ניתן להידבק בווירוס מבני אדם בלבד. ההדבקה מתרחשת כאשר נוצר מגע קרוב שכולל הפרשות נשימתיות של חולה מסוים. ראוי לציין כי להפרשות הללו יכולות להיות מופרשות על משטח כלשהו או צעצוע למשך זמן ממושך. כלומר, יש להן עמידות ארוכת טווח. אם לא די בכך, הן יכולות אף להישאר על כפות הידיים והאצבעות שלנו במשך כחצי שעה! התסמינים של החולי עשויים לבוא לידי ביטוי בדרך כלל לאחר יומיים ולעיתים אף לאחר שבוע מרגע המגע בהפרשות אלו. מומלץ לשמור על בידוד מגע במשך תקופת החולי כדי להימנע מהדבקה של אנשים.

 

איך ניתן להימנע מהווירוס?

אפשר כמובן להישאר בבית במהלך כל חודשי החורף או להישמר וללכת עם מסיכה וכפפות לכל מקום. אבל האמת היא, שיש דרך קלה יותר להימנע מהידבקות בווירוס. יש חיסון סביל נגד הנגיף. נכון לרגע כתיבת מילים אלו, החיסון ניתן לתינוקות בסיכון בגילאי שנה או שנתיים . החיסון הוא סביל, כך שיש צורך לחדש אותו תוך מתן מנות נוספות במהלך כל תחילת חורף.

 

האם הווירוס עלול להביא למחלה קשה?

בהחלט. ישנם מקרים שבהם הווירוס עשוי להוביל למחלה חריפה ביותר בדרכי הנשימה. הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי בגילאים שונים (ולא רק אצל תינוקות או ילדים). כשהמחלה באה לידי ביטוי באופן סביר, היא עשויה לגרום לסימפטומים הבאים:

  • נזלת
  • שיעול
  • חום

במידה והתסמינים מחמירים או שמופיע קוצר נשימה, מומלץ לגשת לבית חולים לקבלת טיפול נשימתי.

 

לסיכום

עד כאן כל הפרטים בנוגע לווירוס ה – rsv. עכשיו, כשאתם בקיאים בו, אנחנו מזמינים אתכם להפיץ את המידע עליו כדי להביא למודעות ולהימנעות בהידבקות בו. נאחל לכם רק בריאות  ולהתראות במדריך הבא.

חיידקים

 

באותו נושא