חיפוש

איך להעלים צלקת מניתוח קיסרי ע"י ניתוח מתיחת בטן?

מתגעגעת לגוף ולביטחון העצמי שהיו לך לפני הילדים? לא מבינה למה הדיאטה והריצות לא עוזרות? ניתוח זו כבר לא מילה גסה שיכולה לעזור לך לחזור להיות ה"את" כמו שאת זוכרת את עצמך וכמו שמגיע לך!

ידוע שפעמים רבות אנו צריכות להקריב את גופנו כדיי לחוות את האושר שהוא הילדים שלנו. אבל עם הקדמה הרפואית של ימינו כבר אין צורך לוותר על הגוף והביטחון שלנו. הנה כל מה שחששת לבדוק לגבי ניתוח מתיחת בטן שמטפל בבת אחת בכל תופעות הלוואי הנראות, והבלתי נראות לעין, אחרי הניתוח הקיסרי.

 

מה ההשלכות של ההיריון והניתוח הקיסרי?

במהלך הריונה של האישה מתפתחות תופעות העלולות להוביל לסינר בטני וצלקות. במידה וישנו צורך בניתוח קיסרי על מנת ליילד את העובר, תופעות אלו יהיו מוגברות. בעת ההיריון תהיה לרוב עלייה רבה במשקל, או לחילופין העובר גדול, או ישנו יותר מעובר אחד, וכל אלו גורמים להימתחות קיר הבטן ולעיתים העור לא עומד בכך ונוצרים סימני הקריעה או המתיחה אותם אנו מכירות היטב. משמעות הדבר שלאחר הלידה העור לא יכול לחזור לקדמותו והצלקות הללו, כמו גם עור רופס, נשארים. הניתוח הקיסרי מחמיר את המצב הנתון היות והצלקת מהניתוח הקיסרי בבטן התחתונה שוקעת ואתה העור הרופס שנותר מהימתחות העור במהלך ההיריון.

בנוסף, ציינו שהבטן מתרחבת במהלך ההיריון והתרחבות זו מביאה עמה גם את התרחקות שרירי הבטן המרכזיים ונוצרת נקודת חולשה. בעת הניתוח המנתח מבצע חתך רוחבי בבטן התחתונה אך כאשר הוא מגיע למרכז שרירי הבטן החיתוך יהיה לאורך, בדיוק בנקודת החולשה שקיימת לאחר היפרדות השרירים. לאחר הוצאת העובר לא תופרים שרירים אלו בחזרה, בגלל הרחם שגדל בעת ההיריון, ולמעשה רק תופרים את העור. כתוצאה, נשאר הרווח בין השרירים והחולשה מתגברת.

 

מה דרכי הטיפול כדיי להסירם?

לצערנו את הצלקות, ובעיקר את הסינר שנותר מעל צלקת מניתוח קיסרי, לא ניתן להסיר על ידי התמדה על פעילות ספורטיבית והיצמדות לתזונה בריאה בלבד ונדרש טיפול חיצוני. רבים נוטים להניח כי הטיפול הנחוץ הוא שאיבת שומן אך ההפך הוא הנכון. במקרה זה אנו רוצים לטפל בשני מקרים בהם שאיבת שומן לא יכולה לעזור: בצלקת מניתוח קיסרי וגם בעודפי העור שנוצרו מסביב לה, ועל כן הטיפול המתאים ביותר יהיה מתיחת בטן.

 

מה כולל הניתוח?

במהלך הניתוח תבוצע הצמדה של השרירים המרכזיים בבטן אשר הופרדו במהלך ההיריון ובמהלך הלידה בניתוח הקיסרי. בנוסף, יוסרו עודפי העור שנוצרו במהלך ההיריון ולאחר הניתוח הקיסרי, והיות והחתך שיבוצע במהלך הניתוח יהיה מתחת לצלקת מהניתוח הקיסרי, שמביאה להדגשת עודפי העור, היא תוסר יחד איתם. כמו כן תבוצע גם שאיבת שומן בהתאם לצורך בכך.

 

האם זה מתאים לי?

ניתוח מתיחת הבטן אינו נחשב לניתוח מורכב או מסובך וישנן המלצות כלליות למתעניינות בו:

  • בריאות כללית ומשקל תקין או מעט עודף משקל, אך לא תת משקל.
  • נשים שלא מתכוונות לעבור לידות נוספות.
  • הלידה האחרונה הייתה לפחות כ-6 חודשים טרם הניתוח, אך יש להיוועץ ברופא המנתח.
  • נשים שלא מעשנות, היות ותידרשי לא לעשן לפני ואחרי הניתוח לאורך תקופה בהתאם לייעוץ הרופא.

 

 

מה תופעות הלוואי וזמן החלמה?

אורך הניתוח הוא בין שעה וחצי ועד שלוש שעות ומבוצע בהרדמה מלאה שלאחריו תועברי להתאוששות והשגחה של כיממה. לאחר הניתוח יהיו כאבים קלים עד חזקים ויהיה ניתן לקחת משככי כאבים במידת הצורך ואישור הרופא. בנוסף, עלולה להיווצר חוסר נעימות באזור התפרים כמו גם נפיחות ואדמומיות הצפויים בהליכים רפואיים מסוג זה. הכאבים שצוינו חולפים לרוב עד שבועיים ממועד הניתוח וכבר אז יהיה ניתן לראות את התוצאות האסתטיות הצפויות מהניתוח, ולאחר כשישה שבועות התפקוד יחזור להיות מלא.

 

מה הן ההגבלות והטיפים לקבלת תוצאה מרבית אחרי הניתוח?

כאמור תקופת ההחלמה המלאה עלולה לקחת כמינימום שישה שבועות במהלכן עליך לנקוט באחריות אישית ובהתאם להוראות הרופא על מנת לשמר את תוצאות הניתוח לטווח הארוך, ותוך כדיי שמירה על הבריאות הכללית של הגוף. בתקופת ההחלמה לרוב חל איסור על פעילות גופנית אך כן יהיה חשוב לשמור על תזוזה כלשהי של כחמש עשרה דקות ביום על מנת למנוע קרישי דם או התקשות של שרירים. בנוסף ישנו איסור על עישון אשר הוכח להיות גורם מעקב בהחלמה ואף בהגעה לתוצאות המבוקשות, נוסף על גרימת סיבוכים שלאחר הניתוח. לבסוף, אסור יהיה לשכב על הבטן והחזה כדיי למנוע לחץ על האזור המנותח ותתבקשי לשים חגורת בטן או לחץ כדי למנוע רפיון שרירים. לאחר ההחלמה מומלץ לשמור על תזונה בריאה ופעילות ספורטיבית בהתאם להמלצת הרופא כדיי לשמר את תוצאות הניתוח לתקופת זמן מרבית וזאת עד תחילת הליך ההזדקנות בו צפויים להופיע באופן טבעי קפלי עור.

 

כמה זה עולה?

מחירה של מתיחת בטן ינוע בין 20,000 ₪ ועד 60,000 ₪ ומחיר זה עלול להשתנות וזאת בהתאם למסגרת שבה בחרתן לבצע את הניתוח (פרטי או דרך סבסוד של קופת חולים) והאם במהלך הניתוח ישנו צורך בביצוע מספר רב של פעולות או חלקן, היות ולא כל מטופלת נזקקת לכלל ההליכים. ולכן המחיר יהיה מושפע מהמשתנים הבאים:

  1. משקל המטופלת.
  2. אם ישנו צורך גם בשאיבת שומן, ואם כן באיזו מידה.
  3. כמות העור העודף שיש להסיר.
  4. האם נדרשת גם הצמדת השרירים המורחקים.
  5. צורך בהזזת הטבור.

 

במידה והליך זה רלוונטי אליך חשוב לחקור היטב על המטפל בו את בוחרת ולזכור כי עיקרו של התהליך הוא להחזיר ולהעצים את עצמך בגוף ובנפש.

בטן

באותו נושא