חיפוש

מהו אבחון פסיכודידקטי וכמה זמן הוא נמשך?

הילד סובל מקשיים בלימודים? אתם לא יודעים איך לעזור לו ומתחיל להתעורר אצלכם חשש שיש לו בעיית קשב וריכוז? נדמה שאולי הקושי קשור גם לאירוע משמעותי שקרה בחייו והשפיע עליו ברמה הרגשית? אם כך, אין ספק שכדאי יהיה לעצור ולאבחן את המצב, כי אבחון יכול לעזור לנו להבין מה בדיוק קורה לילד ואיפה הקשיים שלו.

תרגיל בחשבון

אבחון זה לא מסוג הדברים שכדאי לדחות

הרבה פעמים קורה שהורים מעדיפים לדחות כמה שאפשר את האבחון לילד, וזה נכון בין אם מדובר על אבחון פסיכודידקטי ובין אם מדובר על כל אבחון אחר. אם זאת, כדאי לדעת שבפועל זה לא כדאי שכן ככל שנאבחן את הילד מהר יותר נוכל גם להקדים את העזרה שנגיש לו. אומנם זה לא פשוט להודות שיש בעיה ולא תמיד קל להתמודד עם המצב, אך מצד שני, לטמון את הראש בחול זה הדבר האחרון שתרצו לעשות. לכן, אפילו אם קיים החשד הקטן ביותר לבעיות כלשהן, כדאי יהיה לאבחן את המצב, מה גם שהיום יש מגוון רחב של אבחונים מקצועיים ביותר.

איפה כדאי לעשות אבחון פסיכודידקטי?

ראשית, כדאי לדעת שאבחון כזה נמשך בדרך כלל כשלוש פגישות, כאשר לכל פגישה מטרה אחרת. שנית, חשוב שתדעו שיש לא מעט מקומות שבהם ניתן לעשות אבחונים מהסוג הזה, מה שגם מעורר את השאלה כיצד נבחר את המקום הטוב ביותר. המקום שבו הילד יעבור את האבחון חייב להיות מקום מורשה, שכן אחרת זה עלול להיות בזבוז של זמן. שנית, מאוד מומלץ לברר מראש מי יעשה לילד את האבחון בפועל ומה הוא כולל. הרעיון באבחונים כאלה הוא להבין האם הילד סובל מקשיים בקריאה ובהבנה, ובעיקר, להבין עד כמה הקושי חמור. בהתאם לתוצאות האבחון נוכל להחליט כיצד לעזור לילד, וזה מה שמחזיר אותנו לנקודה הקודמת: אבחון לא דוחים.

האם אבחונים מהסוג הזה עולים הרבה?

ככל שעוברות השנים אנחנו רואים שהמועדות לקשיי למידה מסוגים שונים הולכת וגבורת, מה שמוביל לכך שגם יהיו הרבה סוגי אבחונים וגם לא מעט מכונים שבהם ניתן לעשות זאת. משמעות הדברים היא שיש גם תחרות בין המכונים השונים, מה שמוביל לא פעם לירידה קלה במחירים. יתרה מכך, חשוב לדעת שלא פעם ניתן יהיה לקבל החזר מסוים על האבחון, כך שהעלות זה לא מה שצריך לגרום לכם להימנע מקביעת תור לאבחון עבור הילד. מה שכן, ממש כפי שהייתם טורחים לעשות השוואת מחירים אילו הזמנתם הביתה או למשרד שירותי תיקון ניאגרות סמויות, כך כדאי לנהוג גם לגבי האבחון המדובר. במילים אחרות, יש טעם לפנות אל כמה מכונים שונים, לבקש הצעת מחיר ולהבין כמה עולה האבחון עצמו והמחיר המחיר שיגבו מכם יכלול גם את הסיוע בניתוח התוצאות ואת הליווי לכל אורך הדרך בעזרה לילד.

באותו נושא